Olimpiada de Religie-faza pe municipiu-martie 2014

Olimpiada de Religie-faza pe sector-feb. 2014

Excursie BUCOVINA 2014

Pelerinaj la manastirile din Bucovina in perioada 5-7 aprilie 2014,pentru elevii premiati la olimpiada de Religie.Au participat: Marineata Gabriela 8B, Marineata Mihaela 8B , Parcalabescu Mihai 7A si Ivan Daniel 7B - prof. Gurguta Eugeniu, Radita Cornelia. Eveniment organizat de Primaria Sectorului 5

Excursie BUCOVINA 2013

Pelerinaj la manastirile din Bucovina in perioada 6-8 aprilie 2013,pentru elevii premiati la olimpiada de Religie.Au participat: Marineata Gabriela 7B, Lazar Teodora 7A si Radulescu Iustina 8B - prof. Gurguta Eugeniu, Radita Cornelia.Eveniment organizat de Primaria Sectorului 5

Olimpiada de Religie-faza pe sector-feb. 2013

Concurs national "Lumina si gand" Concursul urmareste stimularea creativitatii elevilor in domeniul literar-religios si plastic, in vederea dezvoltarii atat a competentelor de comunicare, in general, cat si a competentelor de comunicare a invataturilor de credinta aplicate in viata personala si a comunitatii. Proiectul va include ca activitati definitorii elaborarea unor creatii literar-religioase si plastice de catre elevii participanti si editarea unei reviste cu lucrarile premiate, cu cheltuieli sustinute prin sponsorizare. Concursul national de creatie literar-religioasa si plastica „ Lumina si gand”, editia a II-a, este inscris in Calendarul activitatilor Educative Nationale – anul 2012, cu nr 30644/21.02.2012, domeniul a4, poz. 15 si se adreseaza elevilor din clasele IV-VIII. Scoala Dimitrie A. Sturdza, Iasi in parteneriat cu Inspectoratul scolar Judetean, Iasi, si Editura sf. Mina, Iasi, va invita sa participati la acest concurs care se va desfasura dupa regulamentul anexat. Nu se percepe taxa de participare. Informatii despre concurs se pot afla si de pe site-ul Editurii Sf. Mina, Iasi.

CONCURS SFINTII PRIETENII COPIILOR 26 MAI 2012

REZULTATE CLASA 5

REZULTATE CLASA 6

PROIECTUL Copiii- solidari in fata suferintei  adresat elevilor din ciclul gimnazial.

Proiectul presupune cooptarea unui grup de 10 - 15 elevi din clasele V-VIII, care sa imparta daruri copiilor aflati in suferinta (copii din centre medicale, din centre de plasament, copiilor cu deficiente), precum si batranilor din azile. Darurile vin din partea Arhiepiscopiei si din sponsorizari, elevii nu trebuie sa contribuie cu bani sau cu altceva .

Fundatia ARSENIE BOCA organizeaza o tabara de vara la Valea Plopului – Valea Screzii Jud. Prahova, numita Tabara VREAU SA AFLU. Aceasta va avea loc in perioada 20-25 august 2012 si o structura asemanatoare cu cea de anul trecut. Programul va fi format din activitati recreative dar si din activitati instructiv-educative care vor avea in vedere eventuala participare a elevilor la activitati pentru viata care se vor desfasura anul urmator. Va rugam sa ne transmiteti numele elevilor doritori in prima faza (ne intereseaza in special nr. de fete si nr. de baieti). Pretul estimativ al taberei este de 300 lei! Va multumim si asteptam feed-back-ul dumneavoastra! Cu prietenie, Irina Cosoveanu Adresa: Str. Barbu Delavrancea Nr. 3, Et. 1, Ap. 2 Interfon 2, Sector 1, Bucuresti Telefon: 021.223.24.96; 0724.271.236

Excursia tematica MOLDOVA - TEZAUR DE CULTURA SI CREDINTA

Pelerinaj la manastirile din Bucovina in perioada 27-29 aprilie 2012 ,pentru elevii premiati la olimpiada de religie, etapa pe sectorul 5. Au participat elevii : Popescu Emanuela si Radulescu Paula din clasa 8D - prof. Gurguta Eugeniu

Elevii premiati la concursul de creatie din cadrul Proiectului ALEGE SCOALA al Fundatiei World Vision Romania in parteneriat cu Patriarhia Romana prin Sectorul teologic-educational :

Tudorie Mihai Cosmin 7A

Radita Damian 7A